فروش 17 اسفند 1395

بازاریابی دیجیتال چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ یا در واقع همان بازاریابی دیجیتال نوعی از بازاریابی است که با  استفاده از ابزارهای الکترونیکی از قبیل رایانه و تلفن های هوشمند و یا به کمک کانال ها و بسترهای الکترونیکی از جمله وب سایت، پست الکترونیک و شبکه های اجتماعی مانند تلگرام به معرفی محصولات و خدمات مورد نظر می پردازد و از این طریق مشتری  خود را جذب می نماید. این نوع بازاریابی روشی است برای ترویج محصولات و یا برند با استفاده از یک یا چند روش دیجیتال و الکترونیک است. بازاریابی دیجیتال با بازاریابی سنتی بسیار متفاوت است که این مسئله شامل استفاده از کانال‌ها و متدهایی است که درواقع به ما می‌گوید چه چیز کار می‌کند و چه چیز کار نمی‌کند. بازاریابان دیجیتال به شما آمارهایی مثل‌اینکه چه چیزی دیده‌شده، چه موقع و چه مدت از آن بازدید شده، تبدیل اطلاعات فروش، چه محتوایی کارکرده و چه محتوایی کارنکرده و را به تصویر می‌کشند. در این هنگام اینترنت که شاید نزدیک‌ترین کانال با بازاریابی دیجیتال باشد هم وجود دارد که شامل چیزهایی مانند پیام‌های فوری موبایل، برنامه‌های موبایل، پیام‌رسانی وایرلس، بیلبوردهای الکترونیک، تلویزیون دیجیتال، کانال‌های رادیو و غیره می‌شود.

چرا بازاریابی دیجیتال مهم است؟

رسانه‌های دیجیتال به‌قدری فراگیر هستند که مشتریان می‌توانند به هر اطلاعاتی که دوست داشته باشند و در هر زمان و مکانی که باشند دسترسی پیدا کنند. دیگر آن زمان که پیام‌های شما فقط درباره‌ی خدمات و یا محصولاتتان بود و اطلاعات به‌صورت یک‌طرف از جانب شما منتشر می‌شد و فقط آن چراکه خودتان می‌خواستید به اشتراک می‌گذاشتید گذشته است. رسانه‌های دیجیتال در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین منابع در حال رشد در زمینه‌های سرگرمی، اخبار، خرید و فعالیت‌های اجتماعی است. مشتریان به آنچه شما درباره‌ی برندتان می‌گویید اکتفا نمی‌کنند، اما آنچه که دوستان، رسانه‌ها، دوستان و می‌گویند را بهتر قبول می‌کنند. مردم آن برندی را می‌خواهند که بتوانند به آن اعتماد کنند، شرکتی را می‌خواهند که آن را بشناسند، ارتباطاتی را می‌خواهند که شخصی‌سازی‌شده و مناسب‌تر باشد و پیشنهاد‌هایی را می‌پذیرند که درخور خواسته‌هایشان باشد.

مدیریت روابط عمومی در میان تمامی کانال‌ها:

بازاریابی دیجیتال و کانال‌های وابسته به آن بسیار مهم هستند؛ مانند وب، رسانه‌های اجتماعی، موبایل، ایمیل‌های مستقیم، نقطه‌های فروش و غیره؛ اما این به معنی حذف کامل همه‌چیز نیست. این کافی نیست که شما فقط مشتریانتان را بشناسید. شما باید آن‌ها را بهتر از هر کس دیگری بشناسید سپس می‌توانید با آن‌ها گفتگو کنید که آن‌ها کی، کجا و چطور بیشتر پذیرای پیام‌های شما هستند. برای انجام این کار شما نیاز دارید تا اولویت‌ها و انتظارات مشتریانتان را در تمامی کانال‌ها یکی کنید. بازاریابان می‌توانند این اطلاعات را به یک پیش‌بینی استوار و هماهنگ باتجربه‌های مشتری تبدیل کنند که این مسئله باعث خواهد شد که مشتریان به سمت چرخه‌ی خرید حرکت کنند؛ اما باید بینش عمیق‌تری را در رابطه با رفتار و اولویت‌های مشتری داشته باشید تا بیشتر آن‌ها را درگیر این تعامل سودآور کنید.

چالش‌های پیش روی بازاریابان دیجیتال:

-         گسترش کانال‌های دیجیتال:

مشتریان از کانال‌های متعدد دیجیتال استفاده می‌کنند و همچنین از دستگاه‌های مختلفی که هرکدام دارای پروتکل‌ها، مشخصات و خطوط اتصال متفاوتی هستند استفاده می‌کنند. هرکدام از آن‌ها فعالیت‌های مختلفی را از راه‌های مختلف و برای اهداف مختلفی انجام می‌دهند.

-        رقابت کانال های دیجیتالی:

تشدید رقابت کانال‌های دیجیتال در مقایسه با رسانه‌های سنتی نسبتاً ارزان هستند که می‌تواند در دسترس هر کسب‌وکاری و در هر اندازه‌ای قرار بگیرد. درنتیجه رفته‌رفته جلب کردن توجه مشتری سخت‌تر می‌شود.

-        داده ها درکانال های دیجیتال:

انفجار حجم داده، مشتریان در کانال‌های دیجیتال حجم بسیار عظیمی از داده‌ها را پشت سر می‌گذارند تا به اطلاعات موردنظر خود برسند و این بسیار مشکل است که بخواهند بین این دسته‌های اطلاعات، دسته‌ای را انتخاب کنند که اطلاعات درستی را به آن‌ها بدهد تا آن‌ها را در تصمیم‌گیری‌هایشان به‌درستی یاری کند.

سه کلید موفقیت در بازاریابی دیجیتال:

  • مدیریت روابط پیچیده‌ی مشتری در انواع کانال‌ها در هر دو روش سنتی و دیجیتال
  • پاسخ دادن و آغاز تعاملات پویا با مشتری
  • استخراج اطلاعات باارزش برای تصمیم‌گیری بهتر و سریع‌تر

بازاریابی دیجیتال آینده‌ی تمام کسب‌وکارها را می‌سازد و پیشنهاد می‌کنیم با هر کسب‌وکاری و با هر اندازه‌ای هر چه سریع‌تر در مورد ورود جدی‌تر و تخصصی‌تر به دنیای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ فکر کنید و وارد عمل شوید.

خواندن 460 دفعه
آخرین ویرایش در 17 اسفند 1395

درباره ما

بنیاد نخبگان تجارت

شماره تماس: 2-03537249991

فکس: 03537249991

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید